Pieter Jan Hagens
Wat is de taak van de journalist in een wereld waarin onze grondrechten onder druk staan? Daarbij staat presentator Pieter Jan Hagens stil in zijn Vrijheidscollege.
Pieter Jan Hagens (1958) is journalist en radio- en televisiepresentator. Hij presenteerde voor AVROTROS onder andere Wie is de Mol?, EenVandaag en Buitenhof. In zijn Vrijheidscollege staat hij stil bij de taak van de journalist in een wereld waarin onze grondrechten onder druk staan.
De Vrijheidstips van Pieter Jan Hagens
Vrijheid is urgenter dan ooit. Stilstaan bij vrijheid en erover praten is van groot belang, zodat we die vrijheid blijven koesteren. Daarom vragen we aan alle Vrijheidssprekers om de films, boeken, documentaires en artikelen te delen die hen het meest hebben beïnvloed. Hieronder vind je die van journalist en radio- en televisiepresentator Pieter Jan Hagens.
Documentaire: Cover Up (2025)
Cover Up gaat over Seymour Hersh, een Amerikaanse journalist die op eenzame hoogte verkeert. Met zijn onthullingen over My Lai en de Abu Ghraib-gevangenis toont hij aan hoe onontbeerlijk de journalist is als luis in de pels van autoritaire leiders.
Bekijk de documentaire
Boek: Christopher Clark, The Sleepwalkers. How Europe Went to War in 1914 (2012)
In The Sleepwalkers beschrijft Christopher Clark het diffuse proces van het ontstaan van een wereldoorlog, zoals in het verleden meermaals gebeurd is. In 1914 zocht niemand de aanval, maar geen land deed een stap terug. Europa slaapwandelde een oorlog in.
Artikel: Fokke Obbema, Kadir van Lohuizen: ‘Wanneer activisme als diskwalificatie wordt gebruikt, staat dat me tegen’ (2026)
Fotograaf Kadir van Lohuizen gelooft net als ik niet in objectieve journalistiek. Hij kiest de onderwerpen die hij belangrijk vindt – klimaat, uitbuiting, oorlog, voedselindustrie – en reist daarvoor de wereld over. Bewonderenswaardig.
Fotograaf: avrotros
.jpg)